Software Quality Engineer
B2B: 12 000 PLN - 16 000 PLN
Obierz kurs na... programowanie gier 2D w Unity!
Ludzie grają. W Wiedźmina, Heroes, Diablo i inne genialne produkcje wprowadzające w alternatywną rzeczywistość. Rośnie popularność konsoli do gier video. Z niecierpliwością czekamy na hełm 3D, którego twórcom wreszcie uda się wygrać z naszym błędnikiem i przenieść nas w pełni i bez zawrotów głowy do trójwymiarowego świata nowoczesnych rozgrywek. Tych o genialnej grafice i fantastycznych scenariuszach. Ale, ale... Niejako pod nosem supernowoczesnej technologii projektowania w 3D renesans przeżywa branża gier 2D. Odświeża się stare tytuły i wypuszcza nowe. Skąd ta popularność? Odpowiedź zawiera się w jednym słowie: smartfon. Po prostu — gra 2D ma o wiele mniejsze wymagania sprzętowe i sprawnie działa także na urządzeniach mobilnych. Do tego dochodzi sentyment przedstawicieli grupy wiekowej 30+ — i mamy rynek gier w dwóch wymiarach. Projekty 2D są atrakcyjne także dla developerów, jako tańsze i prostsze w produkcji. Główne zasoby potrzebne do ich stworzenia to grafiki rastrowe (PSD, JPG, PNG) i umiejętność ich stosowania. Nie trzeba dysponować specjalnym studiem projektowym ani współpracować ze sztabem ludzi, by wykreować atrakcyjną grę 2D. Wyobraźnia przestrzenna? Niewymagana. Wiedza o modelowaniu 3D? Zbędna. Umiejętność dokonywania trójwymiarowych przekształceń? Niepotrzebna. Całe doświadczenie świata jest oparte na płaskich ilustracjach i animacji poklatkowej elementów. A jeśli jeszcze potrafisz je narysować... Nie ma na co czekać. Trzeba uruchomić platformę Unity i zasiąść do produkcji gry, która stanie się fenomenem na miarę Angry Birds!
Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia?
Uczestnicząc w niniejszym szkoleniu, dowiesz się między innymi, jak:
Co więcej...
Unity. Kurs video. Poziom drugi. Tworzenie gry 2D to nasza propozycja dla osób, które miały już okazję zetknąć się z tą platformą dla developerów gier (na przykład dzięki naszemu poprzedniemu kursowi: Unity. Kurs video. Poziom pierwszy. Tworzenie gry 2D). Po zakończeniu nauki z tym kursem będziesz średnio zaawansowanym użytkownikiem środowiska. Będziesz w stanie wykonać zaawansowany projekt 2D — zarówno zwykłą platformówkę, jak i grę zawierającą bardziej złożone mechanizmy fizyczne.
Silnik, czyli to, co poruszy Twoją grę
Silnik, środowisko, platforma dla developerów: oto Unity, służące do tworzenia trój- i dwuwymiarowych gier komputerowych, animacji i wizualizacji. Działa pod systemami operacyjnymi Microsoft Windows oraz OS X. Pozwala tworzyć aplikacje na przeglądarki internetowe, komputery osobiste, konsole do gier oraz urządzenia mobilne. Umożliwia pisanie skryptów w podobnym do JavaScriptu UnityScript oraz C#. Swoją premierę środowisko Unity miało w 2005 roku. Obecnie dostępna jest wersja Unity 5. W Unity 5 Personal, udostępnianej za darmo, można tworzyć i sprzedawać swoje produkty, dopóki dochód roczny nie osiągnie poziomu 100 tysięcy USD.
Zaczniemy od poziomu pierwszego
Szkolenie, które za chwilę rozpoczniesz, jest podzielone na 33 lekcje i trwa w sumie 258 minut. Zostało przygotowane z myślą o słuchaczach mających za sobą pierwsze próby projektowe w środowisku Unity. Autor doszedł jednak do wniosku, że wiedzy nigdy za dużo, dlatego pierwsze minuty kursu to dawka wiedzy na poziomie podstawowym — krótka powtórka, dzięki której sprawnie ruszysz dalej. Ku budowaniu sceny w dwóch wymiarach. Gdy już przygotujesz scenę, stworzysz i zanimujesz interaktywną postać, bohatera gry. Postawisz na jego drodze przeszkody. Po ich pokonaniu pozwolisz bohaterowi przenieść się na kolejne poziomy świata, który dla niego wykreowałeś. Wszystko to zgodnie z zasadami nauki — z wykorzystaniem reguł rządzących zjawiskami fizycznymi, w ramach istniejących w grze obiektów i zachodzących między nimi interakcji.
Tylko dla wtajemniczonych
Gdy przejdziesz przez wszystkie średnio zaawansowane poziomy nauki projektowania gry 2D w środowisku Unity, czeka Cię nagroda! Wspólnie z autorem kursu wykreujesz grę fizyczną na wzór Incredible Machine. Będą kosze, toczące się kule, magnesy, dmuchawy i balony. Stworzysz zatem grę... A potem oczywiście sam w nią zagrasz!
Poznaj naszego eksperta
Arkadiusz Brzegowy, rocznik 1977. Urodzony pasjonat komputerów. Pierwsze programy pisał na Atari 65XE w Basicu. Z grafiką 3D zetknął się pod koniec nauki w technikum, jeszcze w DOS-owej wersji 3D Studio. Karierę w branży gier rozpoczął pod koniec studiów na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, pracując przy projekcie Hell-Copter wydanym przez Ubisoft. Kontynuował ją w Onet oraz we własnych firmach. Aktualnie jest właścicielem firmy Feel3D, której podstawową działalnością jest tworzenie aplikacji 3D i 2D dla przemysłu, promocji i na rynek rozrywkowy. Tworzy między innymi gry, symulatory przemysłowe, interaktywne prezentacje 3D, aplikacje z wykorzystaniem hełmów VR oraz aplikacje rzeczywistości rozszerzonej. Specjalizuje się w środowisku Unity, od kilku lat jest też resellerem Unity w Polsce jako właściciel firmy Feel3D — prowadzi doradztwo i szkolenia w zakresie tej technologii. Po godzinach stara się oderwać od komputera, czerpiąc radość również z innych dziedzin życia. Gra na perkusji, ściga się gokartami, piecze domowy chleb i pokazuje dzieciom świat. Wszystko to stanowi zresztą dla niego inspirację do tworzenia gier i aplikacji.
„Rozpoczynając pierwszy projekt przy użyciu nowych narzędzi 2D w Unity, nie wiedziałem, czego się spodziewać. Zacząłem z czystej ciekawości po wielu latach kontaktu prawie wyłącznie z 3D. Teraz z czystym sumieniem polecam! Projekty tworzy się z przyjemnością, edytor Unity wyręcza nas w wielu mozolnych zadaniach, a nam pozostaje cieszyć się świetnymi efektami i grywalnością, wspieraną przez świetnie przygotowane komponenty fizycznego silnika 2D oraz te dobrze znane z najlepszych platformówek. Spróbujcie z ciekawości... trudno będzie się oderwać!”