Wordpress Developer
B2B: 5000 PLN - 8500 PLN
jQuery to biblioteka wykorzystywana powszechnie na całym świecie - stanowi więc naturalny krok na ścieżce kariery każdego twórcy stron internetowych.
Przed Tobą ośmiogodzinna przygoda z najpopularniejszą biblioteką JavaScriptową na świecie.
Jeżeli tworzysz strony internetowe i zdążyłeś już poznać takie technologie jak HTML i CSS, a także masz już podstawy języka JavaScript, to kolejnym naturalnym krokiem na Twojej drodze będzie nauka korzystania z biblioteki jQuery.
CZYM JEST JQUERY?
Biblioteką nazywamy zbiór funkcji napisanych w danym języku, które mogą być dołączone do dowolnego projektu i w łatwy sposób wykorzystywane.
Tak właśnie jest z biblioteką jQuery, która powstała w 2006 roku i odpowiedziała wówczas na ogromną potrzebę - pisanie spójnego i działającego w wielu przeglądarkach internetowych kodu.
Nawet dzisiaj pewne przeglądarki internetowe implementują nowe funkcje Obiektowego Modelu Dokumentu w różny sposób. A zatem aby mieć pewność, że pisany przez nas kod będzie działał dokładnie tak samo niezależnie od tego czy strona zostanie wyświetlona w najnowszej wersji przeglądarki Firefox czy może w leciwym Internet Explorerze 9, musimy stosować wiele trików.
Przez to pisanie kodu nie jest już tak proste i przyjemne, a także znacząco wzrasta jego ilość.
W trakcie kursu dowiesz się:
dlaczego jQuery pozwala za pomocą niewielkiej ilości kodu otrzymywać taki sam rezultat we wszystkich wspieranych przeglądarkach internetowych
zaczniemy od prostych zadań, jak dodawanie czy usuwanie klas CSS
przejdziemy potem do wysyłania żądań AJAX
Z użyciem jQuery zawsze napiszesz taki sam kod, a ta biblioteka zadba już o wszystkie niezbędne triki, które musi wykonać “pod spodem”, aby rezultat był w każdej przeglądarce taki sam.
NIEOGRANICZONE MOŻLIWOŚCI BIBLIOTEKI
Biblioteka jQuery, oprócz upraszczania możliwych do wykonania również bez niej zadań, udostępnia nam także wiele zupełnie nowych funkcji i możliwości.
A do nich zaliczyć możemy np. animacje elementów HTML.
Zaczniemy od:
wyboru wersji biblioteki i jej podpięcia do strony internetowej
poznasz potężne możliwości selektorów CSS, które pozwolą znaleźć w drzewie DOM każdy element
zobaczysz jak tworzyć nowe elementy dynamicznie
przekonasz się jak na wiele sposobów wstawiać je na stronę
jak przypisywać funkcje obsługi zdarzeń do poszczególnych elementów, np. na kliknięcie lub najechanie kursorem myszy…
… oraz jak działa i czym jest delegacja zdarzeń
ANIMACJE, WYGLĄD I KLASY CSS

W kolejnym kroku zajmiemy się pracą z właściwościami CSS elementów, które można w prosty sposób odczytywać, a także przypisywać.
Dowiesz się:
jak pracować z klasami CSS
stworzymy praktyczny projekt “Gwiazdkowej oceny” artykułu
poznasz również metody pozwalające odczytywać charakterystyki związane z geometrią elementów, a więc ich szerokość, wysokość czy położenie w dokumencie
posłużą nam one do stworzenia projektu menu kontekstowego, dostępnego pod prawym przyciskiem myszy
poruszymy temat animacji
dowiesz się jak pokazywać oraz ukrywać wybrane elementy, a także jak robić to w płynny sposób, np. rozwijając dany element lub animując jego dowolne właściwości CSS
nie zabraknie również informacji na temat super- płynnych animacji z użyciem CSS3…
…a także praktycznego projektu “Accordion”, który połączy całą zdobytą do tej pory wiedzę.
AJAX-OWA REWOLUCJA!

Cały oddzielny rozdział poświęcimy również technologii AJAX, która niegdyś zrewolucjonizowała internet.
Zobaczysz jak z użyciem jQuery wysyłać zapytania do serwera bez przeładowywania witryny, a także jak wyświetlać na stronie otrzymane dane. Z pomocą jQuery będzie to możliwe za pomocą nawet trzech linijek kodu. Oprócz zwykłych zapytań AJAX, poznasz również:
możliwości jQuery w zakresie techniki JSONP…
…czy synchronicznego pobierania skryptów JavaScript
wykonamy praktyczny projekt, który pozwoli wczytywać kolejne strony portfolio bez przeładowywania witryny
wyświetlimy animowany preloader
kiedy dane zostaną zwrócone, wstawimy je na stronę
poruszymy też nieco bardziej zaawansowane zagadnienia, takie jak obiekt Deferred czy Promise
zobaczysz jak z użyciem jQuery korzystać z tych rozwiązań, a także do czego mogą być przydatne
wykonamy praktyczny projekt preloadera obrazów wraz z paskiem ładowania postępu
WŁASNE ROZSZERZENIA I PLUGINY

Jeden z rozdziałów kursu poświęcimy na omówienie tworzenia własnych rozszerzeń do biblioteki jQuery.
Zobaczysz jak stworzyć swój pierwszy plugin, a także jak umożliwić jego przyszłym użytkownikom prostą konfigurację.
Aby dobrze zrozumieć koncepcję tworzenia rozszerzeń wykonamy kilka praktycznych projektów:
jednym z nich będzie powiadomienie o plikach cookies wysuwane z góry strony, które po ukryciu, nie będzie już nękać odwiedzającego
następnie stworzymy praktyczne zakładki, które pozwolą ukryć część treści i pokazywać ją dopiero po kliknięciu w odpowiednią pozycję menu
ostatnim z projektów będzie lightbox - to największy i najbardziej skomplikowany przykład omówiony w tym kursie, w którym wykorzystamy bardzo wiele technik jQuery.
Lightbox będzie umożliwiał kliknięcie na miniaturkę zdjęcia, pokazanie preloadera w czasie, gdy duży obraz jest wczytywany, a na koniec płynną animację do wielkości wczytanego obrazu oraz jego pokazanie.
Zobaczysz również, jak zamknąć takie okno na kilka sposobów, w tym z użyciem klawisza ESC.
GOTOWE ROZWIĄZANIA OSZCZĘDZAJĄCE CZAS

Choć pisanie własnych rozszerzeń do biblioteki jQuery to świetna zabawa, to wiele z nich możemy znaleźć również w internecie.
Z tego powodu wykorzystamy dwa z nich i osadzimy je na przygotowywanej stronie.
Pierwszy z pluginów, który zaimplementujemy, to slider obrazów, a drugi to bardzo ciekawa możliwość sortowania projektów w portfolio nad podstawie ich kategorii.
Zobaczysz jak w prosty i szybki sposób podpiąć takie rozwiązania do własnej strony, a także jak je skonfigurować dla swoich potrzeb.
Kurs kończy się sekcją dziesięciu lekcji z serii Tips&Tricks, gdzie w maksymalnie krótkim czasie zobaczysz wiele przydatnych technik i trików do wykorzystania w codziennej pracy z biblioteką jQuery.
To jednak nie wszystko, co znajdziesz w kursie. Na przestrzeni ośmiu godzin omówimy również:
pracę z formularzami
pętle dostępne w jQuery
możliwość przypisywania własnych danych do wybranych elementów HTML.
Dla kogo jest ten kurs?
Choć wszystkie zagadnienia związane z jQuery są w tym kursie tłumaczone od podstaw, to fakt, iż biblioteka ta jest napisana w języku JavaScript sprawia, że należy znać podstawy tego języka już wcześniej.
Jeśli zatem rozumiesz jak działa JavaScript, a także Obiektowy Model Dokumentu i potrafisz w drzewie DOM wyszukiwać elementy, tworzyć nowe czy pracować z ich treścią, to możesz bez obaw przystąpić do tego kursu.
W przeciwnym wypadku, zalecamy zapoznanie się najpierw z materiałem JavaScript od Podstaw. Aby jednak wynieść z tego kursu jak najwięcej, dobrze znać również takie zagadnienia jak AJAX, format wymiany danych JSON czy podstawowe koncepcje programowania obiektowego. Taką wiedzę znajdziesz z kolei w kursie JavaScript w Praktyce.
Niezależnie zatem czy chcesz dodać do swojej strony kilka interaktywnych elementów czy masz ambicje tworzyć zaawansowane aplikacje webowe - jQuery na pewno będzie Twoim sojusznikiem, a czas poświęcony na naukę jej wykorzystania, zwróci się wielokrotnie.