
53

Kurs podzieliłam na kilka części:
Wprowadzenie: w tej części dowiesz się, skąd pobrać program i w jaki sposób go zainstalować oraz, w jaki sposób dostosować okno programu do własnych potrzeb.
Tekst i warstwy: ćwiczenia pozwolą Ci zapoznać się z operacjami otwierania i zapisywania obrazu. Dowiesz się także, w jaki sposób do zdjęcia cyfrowego dodać dowolny tekst oraz go sformatować. Najważniejsze zagadnienie, na które powinieneś zwrócić uwagę są warstwy.
Rozjaśnianie fotografii: w tej sekcji nauczysz się rozjaśniać fotografie poprzez zmniejszenie krycia warstwy zdjecia lub przysłonięcie fotografii warstwą jednobarwną.
Rozmycie i wyostrzanie: rozmycie to jeden z najbardziej przydatnych filtrów. GIMP zawiera sześć różnych efektów tego typu. W tej sekcji poznasz rozmycie Gaussa, rozmycie w ruchu oraz pikselizację.
Kopiowanie i wklejanie całych obrazów: począwszy od tej sekcji rozpoczniemy pracę nad projektami składającymi się z kilku osobnych fotografii. Zdjęcia umieszcza się w projekcie wykorzystując technike kopiuj-wklej.
Selekcja obrazu: selekcje stanowią, obok warstw, najważniejsze narzędzie pracy w GIMP-ie. Przy ich użyciu definiuje się fragment obrazu, na którym będą wykonywane operacje.
Obramowanie warstwy: operacja powiększania zaznaczenia może być wykorzystana między innymi do tworzenia obramowań. Dzięki przekształceniu kanału alfa na zaznaczenie, a następnie pomniejszeniu zaznaczenia można otrzymać ramkę otaczającą nieprzezroczyste piksele warstwy. W ten sposób można obramować warstwę bez zmiany jej wymiarów.
Obwiednia i poświata napisu: modyfikacje zaznaczenia w połączeniu z przekształceniem kanału alfa warstwy w selekcję umożliwiają tworzenie obramowań o dowolnym kształcie i stopniu wtopienia w tło. W tej sekcji nauczysz się tworzyć obramowanie napisu dzięki czemu napisy staną się wyraźniejsze, bez względu na kolor otaczającego je tła.
Ścieżki: są to linie, które możemy wykorzystywać do tworzenia zaznaczeń lub rysowania narzędziami takimi jak pędzel czy ołówek. Znajdują one zastosowanie przy wycinaniu elementów i dodawaniu do obrazu różnych kształtów - zarówno wypełnionych jak i obrysowanych. nauczysz się pracować ze ścieżkami.
Przekształcenia warstw, ścieżek i zaznaczeń: w tej sekcji poznasz narzędzia do przekształceń oraz nauczysz się je wykorzystywać. W grupie tej znajdują się obracanie, skalowanie, ścinanie, perspektywa, odbijanie.
Efekty 3D: na początku kursu wspomniałam, że w programie GIMP możemy tworzyć również projekt 3D. Do tego celu wykorzystamy narzędzie perspektywy.
Odcinek extra - poświęcony jest dodatkowym umiejętnościom związanym z obróbką obrazów. Projekty, które zaprezentuję stanowią część zadań egzaminacyjnych na kierunku technik-informatyk.