Inhiro.io opublikowało wyniki raportu dotyczącego rynku pracy w branży IT za pierwszy kwartał 2024 roku. Raport skupia się nie tylko na wynagrodzeniach, ale także na liczbie ofert pracy oraz ich lokalizacji. W ostatnim czasie, zwłaszcza w dziedzinie IT, lokalizacja staje się coraz ważniejszym czynnikiem. Firmy przechodzą na model hybrydowy, który wymaga obecności pracowników w biurze, co sprawia, że wybór lokalizacji nabiera większego znaczenia.
Przeglądając liczbę ofert pracy w największych polskich miastach uwzględniamy tylko te, które miały co najmniej 300 ofert w całym pierwszym kwartale. Warszawa wyraźnie przoduje z blisko 19 tysiącami ofert, na drugim miejscu jest Kraków z 10,6 tysiącami ofert, a trzecie miejsce zajmuje Wrocław z 8,6 tysiąca ofert. Z kolei miasta o najmniejszej liczbie ofert, poniżej tysiąca, to Toruń, Gdynia, Gliwice, Kielce, Częstochowa i Sopot. Jednak dla niektórych z tych miast, takich jak Gdynia, Sopot i Gliwice, niska liczba ofert nie jest dużym zmartwieniem, ponieważ korzystają one z bliskości bardziej prominentnych miast, takich jak Gdańsk, Katowice i Kraków.
"Największe miasta w Polsce od dawna skupiają największą liczbę firm, które generują najwięcej miejsc pracy. Nie jest więc zaskoczeniem, że kandydaci mają najwięcej ofert pracy w tych miastach. Warto odnotować, że ofert pracy w trybie hybrydowym jest znacznie więcej i jest to w ostatnich miesiącach najszybciej zmieniający się trend – szczególnie jest to widoczne w Warszawie, Gdyni i Gliwicach." - mówi Wojciech Dreja, Head of Recruitment, Sii Sp. z o.o.:
Źródło: inhiro.io